.

Board of Education Honors Students

Last board meeting of the year honors achievements in all grades.

At the June Board of Education meeting, the Sayville Board of Education honored students with various awards and recognitions for their achievements during the school year.

From Cherry Avenue Elementary School, the following students were honored by Mr. Stimmel:

Ryan MacDevitt & Emma Davis - Suffolk Zone Award Winners

Christina Arlotta - Kindergarten first place in science fair

Aidan Montalbine - 1st grade first place in science fair

Arden DeCanio - 2nd grade first place in science fair

Jenna Newman - 3rd grade first place in science fair

Joseph Zanchelli  -  4th grade first place in science fair

Jennifer Philbin - 5th grade first place in science fair & Brookhaven National Science Fair winner

Avery Rosado - Junior math league competition winner

Donald Schwikert - 3rd grade math league competition winner

Michael Steck & Jonathan Virga - First place tie for Junior Math Olympiad

From Lincoln Avenue Elementary School, the following students were honored by Dr. LeBlanc-Gunther:

Eva Kosak - Kindergarten science fair winner

Connor McGrath - 1st grade science fair winner

Jayson Gensch & Joshua Liotta  - 2nd grade science fair winner

Noah Horak - 3rd grade science fair winner

Christopher Pacia - 4th grade science fair winner

Gena Mizzi - 5th grade science fair winner

Jason Intermesoli - Town of Islip Student Achievement Award for Scholarship and Athletics

Kalista Alfano, Grace Johnston, Kellianne Barbera, Ryan O'Connell and Skylar Jackson - Creating school newspaper Lincoln Log

From the Middle School, the following students were honored by Dr. Schartner:

John Knecht - Honored for donating hair to Wigs for Kids

Rowan Neems - Town of Islip Student Achievement Award

Jillian Brudi & Lara Hirsch - 6th grade math Olympian Champions

Kerry Barrett, Kaitlin Cassidy, Nicole DelGaudio & Victoria Ross - Bronze Level in the National Spanish Competition

John French, Susan Manguluz, Sean Lorthior, Sarah Monastero, Christopher O'Sullivan & Jennifer Lembeck - National French Competition Top 10 on Long Island

Sean Lorthior - Geography Bee – NYS finalist

Jennifer Lembeck - John Hopkins Center for Talented Youth in Distinction Level in Math & high honors in Verbal

Shreeya Panigrahi - John Hopkins Center for Talented Youth in distinction level in verbal

Shreeya Panigrahi - Spelling bee – Long Island finalist

From the High School, the following students were honored by Mr. Hoffer:

Lionel Pomerantz, Tracey Rosa & Bryan Thornlow - National Merit commended students

Anthony Argentina, Morgan & Ricky Leipzig - Long Island Best Young Artist Awards

Tessa Mae Buono - Honored for her role in SWEEP

Julie MacDonnell - Salutatorian  Class of 2010

Cynthia Cheng - David M. Jones Scholarship Award

Elizabeth Vita - Anchor Club of the Year

Rebecca Monastero, Mary Corrado, Caroline Hesse, Megan Whitehurstm Matthew Oskey, Sydney Freeman, Matthew Deignan, Noah Horak and Kaityln Maher - Honored for their participation in the Brokhaven National Laboratory Open Space Stewardship Program

Alexis Brown, Gabrielle Pacia & Kyle Tieman-Strauss - Honored for their continued participation in the Research in Science Engineering Program

Zachary Stephen, Amanda Rizzo & Kathreen Mangaluz - Honored for their accomplishment in the Research in Science Engineering Program

Amanda Rizzo – Valedictorian  Class of 2010

Boards

More »
Got a question? Something on your mind? Talk to your community, directly.
Note Article
Just a short thought to get the word out quickly about anything in your neighborhood.
Share something with your neighbors.What's on your mind?What's on your mind?Make an announcement, speak your mind, or sell somethingPost something
See more »